Damacana Altındaki 7 Rakamı Hakkında Bilgi

Ambalajlı Su Üreticileri Derneği (SUDER) Başkanı Adnan Çavuş:

Damacana sularımız sağlıklı!

 
Damacanaların  insan sağlığını olumsuz etkilediği şeklinde basında yer alan haberlere tepki gösteren SUDER Başkanı Adnan Çavuş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Uluslararası gelişmeleri ve ilgili tartışmaları yakından izlediklerini, insanların kesin bilimsel verilere ve sonuçlara dayanamayan haberler nedeniyle endişelenmemeleri gerektiğini ” belirtti.
 
Ürettiğimiz Sular Sağlık Bakalığı ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığının Yönetmeliklerine Uygundur
 
Türkiye’de şişelenen sular Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılmakta ve tesisler Sağlık Bakanlığı ve il Sağlık Müdürlükleri tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.  Ayrıca Tarım ve Köyişleri Bakanlığı su damacanalarında kullanılan polikarbonat dahil bütün ambalaj malzemelerine izin vermekte ve kontrollerini yapmaktadır.
 
Ambalajların altında geri dönüşüm logosunun içinde yer alan rakamlar, ambalaj malzemesinin hangi materyalden yapıldığını göstermektedir. 3 rakamı polivinil klorürür (PVC), 7 rakamı ise polikarbonat (PC)’ı tanımlamaktadır. Tüm dünyada 50 yıldan uzun süredir yaygın olarak kullanılan bu malzemeler dünyada en güvenilir ve yetkili otoritelerce onaylı ambalaj materyalleridir.
 
FDA ve EFSA’ya göre sağlığa zararlı bir durum yok
Su damacanalarında problem yok

 
SUDER Başkanı Adnan Çavuş, son zamanlarda basında yer alan damacanalarda bisfenol A maddesiyle ilgili yapılan haberlere yönelikte açıklamada da bulundu:
Uluslararası alanda gıdalara katılan katkı maddeleri ve gıda ile temasta bulunan bütün maddelerle ilgili tartışmaların zaman zaman kamuoyunda yaşandığını, ancak bugüne kadar polikarbonat üretiminde kullanılan bisfenol A' (BPA) nın insan sağlığını tehdit ettiğine ya da olumsuz etkilediğine ilişkin kesin bir bilimsel verinin olmadığının altını da çizdi.
 
 Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA), Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) de BPA’nın kullanıldığı polikarbonat plastikten yapılan ve gıda ile temas eden ürünlerin güvenli olduğunu basın bildirisi ile duyurmuşlardır. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, Temmuz ayında yaptığı açıklamada metabolizmalarının Bisfenol A maddesini tamamen bertaraf edebilecek kapasitede olduğunu ve insan sağlığı için risk oluşturmadığını bir kez daha teyit etmiştir.
 
Ambalaj ve Gıda mevzuatımız dünya ile uyumlu
 
Suder Başkanı Adnan Çavuş,  açıklamasında gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin her birinin kullanımına, uzun araştırmalar sonucunda uluslararası kuruluşların düzenlemelerine göre izin verildiğine dikkat çekti. Suder Başkanı, WHO (Dünya Sağlık Organizasyonu)  ve FAO (Dünya Gıda Tarım Organizasyonu)’ nun ortak organizasyonu “Codex Alimentarius” Komisyonu, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) gibi en yetkin kuruluşların BPA’nın insan sağlığını olumsuz etkilediğine dair bir kararı olmadığını da sözlerine ekledi.